Yüksek Temsilci Borell’den AB liderlerine ‘İsrail’ çağrısı

Borrell, AB Liderler Zirvesi’nin girişinde yaptığı açıklamada, Gazze’deki duruma değindi. “Gazze’de durum, en kötü. Gazze’deki durumu anlatacak kelime yok.” diyen Borrell, bugün liderlerin Ekim 2023’teki zirvede yaptıkları çağrıdan çok daha ileri gidecek olmalarından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Borrell, “Bugün AB Konseyi, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) destek, sürdürülebilir ateşkes ve esirlerin serbest bırakılması talepleriyle çok daha ileri gidecek.” ifadelerini kullandı. “Bugün Gazze’de yaşananlar insani bir kriz değil, insanlığın başarısızlığıdır.” diye konuşan Borrell, “İnsanlar çok aç. Özellikle çocuklar yemek yemedikleri için çok hastalar.” dedi.

Borrell, AB liderlerine çağrıda bulunarak, “AB Konseyi’nin İsrail’e güçlü bir mesaj göndermesini umuyorum: ‘Gazze’ye gıda girişini engellemeyi durdur, geçişe izin ver, sivilleri koru’.” değerlendirmesini yaptı.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, 18 Mart’taki açıklamasında da İsrail’in Gazze’de açlığı silah olarak kullandığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x