Emekliye büyük darbe! Maaşından tam 5 bin lirası kesilecek

Ocak ayında milyonlarca çalışan ve emekli için maaşlarda düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile en düşük emekli aylığı 10 bin TL’ye yükseltilirken, asgari ücret de 17 bin 2 TL olarak belirlendi. Ancak, emekli maaşlarının 15 bin TL olan açlık sınırının altında kalması birçok emekli tarafından eleştirildi.

Enflasyonun artmasıyla çalışanlar ve emekliler, hükümetten maaşlarda düzenleme yapılması için talepte bulunurken, emeklilerin seyyanen zam beklentisi gerçekleşme olasılığı düşük kaldığı yönünde tahminler söz konusudur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarının yetersiz olduğunu ifade ederken, aynı zamanda seyyanen bir artış için bütçenin yetersiz olduğunu belirtti.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un açıklamalarına göre, iktidar cephesinde konuşulan kulis bilgilerine göre emekli maaşlarındaki iyileştirmenin seçim sonrasına, yani Temmuz ayına kadar ertelendiği öne sürüldü.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, “1 Temmuz’da emekli aylıklarının tekrar artacağını, ancak 1 Temmuz’da asgari ücrete ‘zam yapılmayacak’ denilse de toplum baskısıyla zam yapılacağını” ifade etti.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli ve asgari ücretlinin 1 Temmuz’a kadar yaşayacağı zorlukları da göz önünde bulundurarak üzücü bir haber verdi. Erdursun’a göre, bu süre zarfında en düşük emekli aylığı değerinin 5 bin liraya kadar düşebileceğini söyledi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu gidişle 17 bin lira olan asgari ücretin değerinin belki de 12 bin ila 10 bin TL arasına düşeceğini öngörerek, ardından tekrar bir iyileştirme yapılmasının da işe yaramayacağını belirtti.

Erdursun’a göre, fiyatlar artmaya devam ettiği sürece yapılan iyileştirmelerin etkili olmayacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x