Bursa’da AK Parti’nin afişleri yasaya aykırı bulundu

BURSA – Bursa’da İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı, ilçe seçim kuruluna başvurarak AK Parti’nin seçim afiş ve pankartlarına itiraz etti. İtiraz dilekçesini kabul eden seçim kurulu, afiş ve pankartların yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Propaganda içeren afiş ve pankartların kaldırılmasına karar verildi.

AK Parti’nin Altıparmak ūst geçit, Sıcak Sular Bölgesi, Merinos Kavşağı, Buski Kavşağı, Kanalboyu Karşısı, Küçükbalıklı Baba, Korupark Bulvarı, Esentepe, Akpınar, Emek, Hamitler, Yunuseli, Veysel Karani, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yan Kavşağı, Ankara Yolu Metro Üst Köprü’ye asılı olan seçim afiş ve pankartlarına itiraz edildi.

İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı, seçim kuruluna verdiği itiraz dilekçesinde, “seçmenleri etkileme ve aday lehine vatandaş oyuna tesir etme” amacı taşıdığı gerekçesiyle afişlerin kaldırılmasını talep etti.

‘BELEDİYE BAŞKANININ PROPAGANDASI KAPSAMINDA’

Osmangazi Seçim Kurulu tarafından verilen kararda, yasa gereği kanunda belirlenen yerler dışında siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması yapıştırılması veya teşhiri yasak olduğu belirtildi.

Bu nedenle Osmangazi Belediyesi’ne ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a ait görsellerin “belediye başkanlıklarınca belediyelerin icraatlarına yönelik olarak hazırlanmış afişlerin propaganda kapsamında değerlendirildiğinden” belediyenin amblemi ile belediye başkanı ibaresi bulunan afiş ve ilanların kaldırılmasına karar verildi.

‘KARAR, HAKSIZ REKABETİN TESCİLİDİR’

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Seçim kurulunun kararı, haksız rekabetin tescili anlamındadır. Ayrıca İYİ Parti olarak, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile ilgili Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerimizdeki aynı kapsamdaki afişlerine de itiraz etmiş bulunuyoruz. Onlar ile ilgili kararlar çıktığında kamuoyu ile paylaşacağız” dedi..

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x